niedziela, 26 lutego 2012

Podstway Przedsiębiorczości 07.01.2012r.

SYSTEM UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH W POLSCE.
Reforma ZUS-u trzy filary.
-PIERWSZY FILAR- to emerytura minimalna wypłacana jak dotychczas z ZUS-u finansowana ze zebranego ze składek kapitału emerytalnego.
-DRUGI FILAR- emerytura z otwartych prywatnych funduszy emerytalnych które powstają z cześci składek na ubezpieczenie emerytalne, gromadzonych na indywidualnych kontach ubezpieczonych korzystanie i bezpiecznie lokowanych w różnych sojuszach inwestycyjnych.
-TRZECI FILAR- emerytura z dobrowolnych składek wynikających z zakładowych i branżowych, pracowniczych programów emerytalnych organizowanych przez pracodawców, lokowanych w towarzystwach ubezpieczeniowych lub dobrowolnych ubezpieczeniach osobowych.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi głównie przychód ubezpieczonego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (płaca brutto)

Składki na ubezpieczenie emerytalne finansują w równych częściach pracownicy i pracodawcy po 9,76 % składkę na ubezpieczenie rentowe w wysokości 1,5 % finansuje pracownik a 4,5 % pochodzi od pracodawcy. 

Składki na ubezpieczenie chorobowe- z własnych środków finansują ubezpieczeni w wysokości 2,45 %

Składki na ubezpieczenie wypadkowe- w całości finansują pracodawcy od 0,9- 3,6 %

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne oblicza i opłaca płatnik składki (pracodawca) wysokość stawki na ubezpieczenie zdrowotne  wynosi 9% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, pomniejszone o kwotę składek przeprowadzone do ZUS-u potrącone przez płatnika składek ze środków ubezpieczonego. składka ta w wysokości 7,75 % podlega odliczeniu na podatku dochodowego od osób fizycznych.

W Polsce banki działają w oparciu o prawo bankowe które jest zespołem norm regulujących organizacje i działalność banków oraz zasady sprawowania nadzoru bankowego. Centralnym Bankiem państwa jest NBP jego zadaniem jest emisja pieniądza i realizowanie polityki pieniężnej państwa oraz nadzór nad bankami komercyjnymi ponieważ jest on bankiem banków.
Podstawowe zasady działania banków:
-zasada uniwersalizmu.
-zasada samodzielności.
-zasada konkurencyjności.
-zasada samo-finansowania.
-zasada komercjalizmu.

Rada polityki pieniężnej to zespół niezawisłych specjalistów ustalających wysokość stopy procentowej według której NBP udziela kredytów bankom komercyjnym.

Usługi bankowe:
-konta osobiste i oszczędnościowe.
-lokaty
-kredyty, na rachunku osobistym:-konsumpcyjne, -hipoteczne, -dla przedsiębiorców, -obrotowe,
-inwestycyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz