wtorek, 25 września 2012

Organizacja i taktyka 24.10.2010r.

SZKOLENIA PRACOWNIKÓW OCHRONY.
Prawne obowiązki szkolenia wynikające z kodeksu pracy.
Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad BHP. Pod pojęciem kwalifikacje zawodowe rozumie się przygotowanie wymagane do wykonywania określonego rodzaju pracy, obejmuje poziom wiedzy teoretycznej jak i umiejętności praktycznej, wymagań kwalifikacji nie można ograniczyć tylko do kwalifikacji zawodowych stwierdzonych odpowiednim dokumentem, dyplomem, świadectwem, zaświadczeniem. Termin ten należy odnieść także do całokształtu zdolności fizycznej i psychicznej pracownika. Za zaniedbanie obowiązków w tym zakresie pełną odpowiedzialność ponosi pracodawca.
Obok formalnych klasyfikacji  do wykonywania zawodu pracownika ochrony wynikających z posiadanej licencji , przed dopuszczeniem do pracy pracodawca powinien zapewnić pracownikowi szkolenia powinno ono zawierać problematykę związaną ze specyfiką danej firmy uwzględnić warunki wykonywania powierzonych zadań oraz obowiązujące instrukcje.
Ustawa o ochronie osób i mienia wprowadza dwie kategorie pracowników ochrony: licencjonowanych oraz wykonujących zadania nie wymagające licencji. Ustawowe wymagania kwalifikacyjne odnoszą się jedynie do pierwszej kategorii pracowników. Nabycie specjalistycznych kwalifikacji może nastąpić w trybie:

1) szkolnym- ukończenie policealnej szkoły kształcącej w zawodzie pracownika ochrony lub ukończenie szkoły resortowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

2) kursowym- według programów określonych w załącznikach do rozporządzenia MSWiA w sprawie rodzajów dyplomów i świadectw wydawanych przez szkoły i inne placówki oświatowe, które potwierdzają uzyskanie specjalistycznych kwalifikacji w zakresie ochrony osób i mienia.

3) szkoleń doszkalających- przepisy regulujące problematykę związaną z ochroną osób i mienia nie poruszają kwestii dotyczących szkoleń doszkalających.
Pracodawca obowiązany jest zapewnić szkolenie w zakresie BHP przed dopuszczeniem pracownika do pracy oraz prowadzenia okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenia BHP pracowników ochrony dotyczą w ogólnym zakresie zjawisk zagrażających życiu i zdrowiu. Pracownicy ochrony głównie zagrożeni są działaniami przestępczymi i to w stopniu nieporównywalnie większym niż inni pracownicy. Wypadki w przypadku pracowników ochrony najczęściej mają charakter celowy.

Cel szkolenia pracowników ochrony.
1) Przypominanie pracownikom ochrony niezbędnych przepisów i zasad.
2) Pogłębianie i sprawdzenie umiejętności
Szkolenie w praktycznym wymiarze:
-zaznajamianie się z zagrożeniami związanymi z wykonywaną pracą.
-poznanie przepisów i zasad bezpieczeństwa w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy na określonym stanowisku oraz związanych z tym stanowiskiem obowiązków i odpowiedzialności.
-nabycie praktycznych umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych, oraz postępowania w sytuacjach awaryjnych a także udzielania pierwszej pomocy osobom które uległy wypadkom.
Doświadczenie wynoszone z codziennie wykonywanych obowiązków pracowniczych nie zawsze wzbogaca kwalifikacje zawodowe. Okresowe szkolenia pozwalają na skoordynowanie i wyeliminowanie błędów.
Doszkalające szkolenia strzeleckie powinny być prowadzone mimo braku prawnego wymogu, zgodnie z instrukcją strzelecką przewidzianą w szkoleniu przygotowawczym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz