czwartek, 12 stycznia 2012

Prawo karne 29.10.2011r.

FORMY POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTW.
-Zjawiskowe.
1) sprawstwo
2) współsprawstwo.
3) sprawstwo kierowane.
4) podżeganie.
5) pomocnictwo.

-Stadialne.
1) zamiar.
2) przygotowanie.
3) usiłowanie.
4) dokonanie.

WSPÓŁSPRAWSTWO- zachodzi wtedy gdy czyn zabroniony popełnia dwie lub więcej osób działających wspólnie i w porozumieniu.

SPRAWSTWO KIEROWNICZE- "sensu stricto" - w ścisłym tego słowa znaczeniu, w jakiś nadrzędny nad tym drugim, czuwa nad dokonaniem czynu, dokonuje nadzoru.

sprawca kierowniczy = zależność, służbowa, wojskowa często faktyczna> sprawca główny

SPRAWSTWO POLECAJĄCE- wydaje jedynie polecenie, rozkaz.

SPRAWSTWO KIEROWNICZE- zachodzi wtedy gdy jedna osoba kieruje wykonaniem czynu zabronionego przez inną osobę lub wykorzystując uzależnienie innej osoby polecająca jej wykonanie takiego czynu.

PODŻEGANIE- nakłanianie do popełnienia czynu zabronionego.
podżegacz=> podżegany.
Podżeganie polega na nakłanianiu innej osoby do popełnienia czynu zabronionego. Czyli podżeganiem będzie również nakłanianie osoby niepoczytalnej do zachowania niezgodnego z prawem pomimo, że czynu niepoczytalnego nie nazywamy przestępstwem ze względu na brak winy.
Strona podmiotowa podżegania wina umyślna, zamiar bezpośredni.

POMOCNICTWO- polega na ułatwieniu innej osobie popełnienia czynu zabronionego przez dostarczenie tej osobie narzędzi lub środka transportu (pomocnictwo fizyczne) bądź udzielenie rady lub informacji.
Strona podmiotowa: umyślność, zamiar bezpośredni i ewentualny.

PODŻEGACZ I POMOCNIK- odpowiadają w granicach swojej umyślności niezależnie od odpowiedzialności sprawcy głównego. Kara za podżeganie i pomocnictwo wymierzana jest w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo z możliwością nadzwyczajnego złagodzenia kary. Podżegacz i pomocnik mają wyłączoną odpowiedzialność jeżeli przejawili skuteczny czynny żal to znaczy dobrowolnie zapobiegli popełnieniu czynu zabronionego do którego uprzednio namawiali lub pomagali. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz