wtorek, 31 stycznia 2012

Podstawy Przedsiębiorczości 19.11.2011r.

PODEJMOWANIE I REJESTROWANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ przez przedsiębiorcę indywidualnego.

1.Ustawa z dn. 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej określa zasady podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej, oraz zadania organu administracji publicznej w zakresie działalności gospodarczej.

2. DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA- to zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznanie i wydobywanie kopalin ze złóż wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły.

3.PRZEDSIĘBIORCA- to ktoś kto zawodowo we własnym imieniu podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą. Przedsiębiorcami mogą być.
-osoby fizyczne- jako przedsiębiorcy indywidualni lub wspólnicy spółki cywilnej.
-osoby prawne- jednostki mające osobowość prawną zorganizowane w formie przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni i spółek kapitałowych.
-jednostki nie posiadające odpowiedzialności prawnej- ułomne osoby prawne wyprowadzone w formie spółek osobowych.
osoby prawne i ułomne muszą mieć wpis do KRS.

4. NIEKTÓRE RODZAJE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ. wymagają udzielania koncesji. Koncesja to szczególnego rodzaju zezwolenie (akt administracyjny) upoważniający do prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Koncesji udziela się na:
-poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż, kopalin i ich wydobywania.
-wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją.
-wytwarzanie, dystrybucja i obrót paliwami i energią.
-ochrona osób i mienia.
-stacje radio-telewizyjne i lotniska.
UDZIELENIE, ODMOWA UDZIELENIA, ZMIANA I COFNIĘCIE KONCESJI jest kompetencją właściwego ministra ze względu na rodzaj koncesjonowanej działalności. koncesja jest udzielana na czas oznaczony, nie krótszy niż 5 lat i nie dłuższy niż 50 lat chyba że przedsiębiorca wnioskuje o okres krótszy. Wcześniej przedsiębiorca otrzymuje przyrzeczenie otrzymania koncesji zwane PROMESĄ na okres 6 miesięcy.

5. POZA RODZAJAMI DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ OBJĘTYCH KONCESJONOWANIEM istnieją takie jej rodzaje których rozpoczęcie i wykonywanie wymaga uzyskania zezwolenia od właściwych organów na podstawie odrębnych ustaw i zawartych w nim przepisów np:
-produkcja i sprzedaż alkoholu, tytoniu.
-prowadzenie aptek.
Poza zezwoleniami wydawane są również licencje i zgody.

6. W ZALEŻNOŚCI OD ROZMIARU DZIAŁALNOŚCI ustawa rozróżnia
-mikro przedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców wszystkich pozostałych nazywa dużymi przedsiębiorcami. 

ISTOTA I PODZIAŁ SPÓŁEK.
SPÓŁKA-  jest umownym związkiem osób i ich kapitałów stworzonym w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

SPÓŁKI:
1.Według Kodeksu Cywilnego
-spółka cywilna
2. Według Kodeksu spółek handlowych.
*osobowe
-jawne.
-partnerskie.
-komandytowe.
-komandytowo-akcyjne.
*kapitałowe.
-S.A.
-Sp. z.o o

AKCJE- to papiery wartościowe stwierdzające że ich posiadacz jest współwłaścicielem (akcjonariuszem spółki akcyjnej i ma z tego tytułu prawo uczestniczyć w jej zyskach i wpływać na jej działalność. Akcje mogą być zwykle uprzywilejowane lub użytkowe.

WARTOŚĆ AKCJI- nie jest pojęciem jednoznacznym może być:
-nominalna (uwidoczniona na akcji)
-emisja (cena z pierwszego dnia sprzedaży, rynek pierwotny)
-cena rynkowa (rynek wtórny)

AKCJE W POLSCE NIE WYSTĘPUJĄ W POSTACI DRUKOWANYCH PAPIERÓW wartościowych tylko są zapisami na kontach.

OBLIGACJA- dla jej posiadacza jest dowodem udzielenia pożyczki emitentowi, emitentem  obligacji może być skarb państwa (tylko takie w Polsce) mogą być emitowane też przez władze samorządowe, banki i instytucje finansowe. Są wykupowane przez emitenta jednorazowo lub ratalnie. Obecnie emituje się obligacje 2 letnie o stałym oprocentowaniu -3, 4 i 10 letnie o zmiennym oprocentowaniu.

WEKSEL-  to dokument o określonej przez prawo formie zobowiązujący wystawcę lub wskazaną przez niego osobę do zapłacenia określonej kwoty w oznaczonym terminie wystawca weksla to trasant. osoba która ma zapłacić to TRASANT a wierzyciel to REMITENT występują dwa rodzaje weksli:
-weksel własny który jest przyrzeczeniem zapłaty przez wystawce weksla podanej na nim kwoty pieniężnej na rzecz REMITENTA.
-weksel trasowany jest poleceniem wydanym przez wystawcę osobie trzeciej (trasantowi) wypłacenia przez nią kwoty weksla osobie wskazanej na wekslu (remitentowi) lub na jej zlecenie w oznaczonym terminie.

CZEK- W obrocie czekowym uczestniczą trzy osoby TRASANT (wystawca czeku) REMITENT (osoba uprawniona do podjęcia wypłaty) TRASANT (banki, zobowiązujący do zapłaty) W obrocie występują czeki-rozrachunkowe które najczęściej są potwierdzone przez bank. Potwierdzenie to umieszczone z tyłu czeku klauzuli potwierdzającej że wystawca ma pokrycie na kwotę wystawionego czeku i bank blokuje tą kwotę na kącie wystawcy przez 10 dni od daty wystawienia. Czek w przeciwieństwie do weksla nie wymaga potwierdzenia TRASATA.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz