poniedziałek, 9 stycznia 2012

Ochorna osób 08.01.2012r.

Taktyka prowadzenia działań ochronnych w miejscu zamieszkania.
Działania ochronne w miejscu zamieszkania to działania prowadzone nie tylko gdzie ochraniania osoba mieszka ale także miejsca w którym często przebywa. Zdarzają się sytuacje że VIP mieszka w bloku, działania w bloku są niezwykle trudne trzeba inwigilować każdego z lokatorów. W niektórych sytuacjach musi być koordynacja z policją by mieć informacje o wszystkich. Jeżeli VIP mieszka w tzw: rezydencji. Pracownik ochrony na terenie ma tzw: " sprzymierzeńców" np:
-płot o wysokości 2 m, specjalnie konstruowane tak by nie można było dostać się na teren posesji.
-kuloodporne szyby
-drzwi anty-napadowe.
-elektronika stosowana już od dawna, czujki mogą kierować kamerą nagrywać pożądany obiekt.
-pracownik ochrony nie musi być cały czas przed monitorem (często otrzymuje tylko wiadomość o tym że na teren posesji wtargnął jakiś intruz)

Zadania jakie musi wykonywać pracownik ochrony (typowo statyczne zadania)

1) znajomość topografii terenu, (możliwość dojazdu z tyłu, tylne wyjścia, wyjścia ewakuacyjne, tajne pomieszczenia (w którym VIP musi mieć możliwość przeżycia od 1-24h.
2) musi znać rozkład dnia VIP-a (jeżeli VIP mieszka z rodziną to, tak samo wszystkich członów rodziny)
3) musi umieć obsługiwać całą instalacje alarmową, chodzi o typową obsługę, wiedzieć jak działa (jak wyłączyć alarm SSP)
4) bywa tak że intruz specjalnie wzbudza działanie czujki i sprawdza jakie będzie działanie pracownika ochrony.
5) w sytuacjach gdzie po domach chodzą domokrążcy, nie możemy dopuścić do sytuacji by osoba nie powołana wtargnęła na teren posesji.
6) pracownik ochrony musi wpuścić na teren rezydencji osoby umówione i pewne. Musimy szanować to że VIP chce mieć chwile odpoczynku. Pracownik ochrony musi obserwować także np: ogrodnika, pokojówkę, sprzątaczkę, (czy nie mają złych intencji wobec VIP-a, ważne jest to że napastnik wcale nie musi strzelać do VIP-a może mu zależeć jedynie by go skompromitować poprzez zrobienie zdjęcia.
7) mogą się zdarzyć sytuacje że dochodzi do jakiegoś niepożądanego zdarzenia pomimo wszelkich zabezpieczeń (drzwi, okien, płotów, bram) i pomimo tych wszystkich zabezpieczeń ktoś będzie chciał przeprowadzić akcję destrukcyjną. Pracownik ochrony musi być odporny na odparcie ataku. Następnie:
   -umieszczenie VIP-a w pomieszczeniu specjalnym
   -wezwanie policji, wsparcia.
8) do obowiązków pracownika ochrony należy także dbałość o rezydencje gdy VIP-a nie ma w domu, na obiekcie wystarczy po prostu być by osoby z zewnątrz zaobserwowały jedynie ruch na terenie rezydencji.

-Niezwykle pomocne jest wykorzystanie psa, przy wykonywaniu działań ochronnych, często zdarza się że pies usłyszy intruza już z odległości 100m, ważne jest żeby pies nie szczekał, i nie bał się strzałów.
-musimy naszych domowników wyczulić na to żeby prowadzili rozpoznanie, wazny jest także kontakt z dziećmi (mogą stać się cennym źródłem informacji)
-domownicy muszą posługiwać się dodatkowymi środkami łączności.
-osoby które wykonują na terenie posesji określone funkcje takie jak ogrodnik, sprzątaczka musimy sprawdzić czy te osoby są godne zaufania. Jeżeli ktoś przychodzi nagle do ochrony trzeba mieć informacje z miejsca w którym pracował wcześniej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz