czwartek, 17 maja 2012

Ochrona mienia 18.09.2010r.

Ważne jest by pracownik ochrony zawsze zdawał sobie sprawę z zagrożenia.
W sali operacyjnej banku nie można przechowywać, posiadać broni palnej ponieważ możliwy jest rykoszet (zginęły by niewinne osoby) pracownik ochrony może posiadać paralizator.

Tematy na zajęcia:
1) Ogólne zasady prowadzenia ochrony.
2) Pojęcie i cel ochrony.
3) Formy wykonywania zadać przez pracowników ochrony.

OGÓLNE ZASADY PROWADZENIA OCHRONY
*musi przestrzegać prawa ZASADA PRAWORZĄDNOŚCI (kierować się normami prawnymi)
*ZASADA SKUTECZNOŚCI- pracownik ochrony tak jak policjant musi realizować swoje zadanie w 100% do końca!
*ZASADA EKONOMIKI- odpowiednie zaplanowanie czasu.
*ZASADA BEZPIECZEŃSTWA I WZAJEMNEJ ASEKURACJI- zdrowie ma się tylko jedno! Asekuracje prowadzić tak by tej drugiej osobie nic się nie stało. Podczas interwencji nie ma czasu na rozluźnienie, rutyna nie może wziąć góry.
*ZASADA FORMALIZMU- czynności tego wymagające muszą być odpowiednio udokumentowane, z wykonanej czynności sporządzić notatkę służbową. Na niektórych obiektach obowiązkowy jest plan ochrony.

POJĘCIE I CEL OCHRONY MIENIA.
Cel jest jeden! Polega na podjęciu działań uniemożliwiających działań destrukcyjnych przez osoby trzecie. (np: przeciwdziałanie kradzieży podczas pożaru)
Destrukcja- to wszelkie szkodzenie, natomiast pracownik jej przeciwdziała. Ochrona mienia to działanie skierowane przeciwko destrukcji.
Obiekt- budynek lub zespół budynków znajdujący się na danym terenie. Może być otwarty lub zamknięty. Otwarty (ogólnodostępny) Zamknięty (by wejść na teren należy posiadać przepustkę) Każdy obiekt posiada strefy- ZEWNĘTRZNĄ, WEWNĘTRZNĄ I PERYFERYJNĄ. (poza obrębem, cześć obiektu wydzielona, znajdująca się poza obiektem właściwym (stacja uzdatniania wody, transformator)

W JAKI SPOSÓB OPISAĆ OBIEKT?
*Położenie obiektu (czy gęsto zaludniony jest  teren w jego obrębie, czy jest to teren o dużym wskaźniku bezrobocia. Trzeba pamiętać o tym że zdarzają się obiekty wielobudynkowe niektóre jedno.
*Specyfika obiektu.
*Można określić jego powierzchnie.
* sąsiedztwo.
*Gdy dochodzi do zanieczyszczenia kanalizacji może dojść do strać.
*Ciągi komunikacyjne
*Położenie poza siedzibami ludzkimi.
*Na terenie znajdują się chronione maszyny
*Produkcja
*Co magazynuje się na terenie obiektu.
*Linie energetyczne, gazociągi, rurociągi.

CHRONIONE OBSZARY-  niekoniecznie są ogrodzone natomiast muszą być oznaczone, muszą być wytyczone zasady kto może dokonać legitymacji na terenie chronionym powinien znajdować się co najmniej jeden pracownik posiadający licencje.

PLAN OCHRONY- musi być zatwierdzony przez Komendę wojewódzką Policji.

FORMY WYKONYWANIA ZADAŃ PRZEZ PRACOWNIKÓW OCHRONY.
*Organizacja służb ochrony, przydzielenie zadań. w skład ochrony wchodzi: ochrona fizyczna - ludzie (pracownicy ochrony)

FORMY
POSTERUNEK STAŁY- (całodobowy lub okresowy) całodobowy przez 24 godziny, okresowy w godzinach w których zakład pracuje.

POSTERUNEK DORAŹNY-  moment w którym istnieje okoliczność która zobowiązuje do podjęcia natychmiastowych działań.

PATROL- Przemarsz z góry określony trasą w celu sprawdzenia zabezpieczeń ma trasie. Po dokonanym patrolu należy złożyć raport.

OBCHÓD- służba przewidziana dla nadzoru w celu sprawdzenia jak realizowana jest służba przez pracowników, musi zakończyć się jakimiś wnioskami.

ZASADZKA- posiadamy wiarygodną informację że jakaś grupa chce dokonać destrukcji. Pracowników należy tak ulokować by dokonali zasadzki z "zakrytego punktu obserwacyjnego"

DOZÓR SYGNAŁÓW ALARMOWYCH- tzw. monitoring, celem jest by nie trzeba było stawiać pracownika. Często w skład dozoru wchodzą dwustopniowe wzywanie służby pożarnej system reaguje w czasie 5 min.

KONWOJOWANIE

GRUPA INTERWENCYJNA- realizowana jako patrol zewnętrzny pomiędzy obiektami. Podobne zadania do policji.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz