piątek, 20 września 2013

Ochrona mienia 27.01.2011r.

ZASADNOŚĆ PLANOWANIA ZASAD OCHRONY.
Czynności ochronne charakteryzują określone działania np.:
-zasada formalizmu- że wszystkie działania ochronne wymagają spisania. Zdarza się że działania ochronne będą bardzo rozbudowane i te działania muszą opierać się na takim dokumencie jakim jest plan ochrony.
Przy sporządzaniu planu ochrony najważniejsza jest ANALIZA. W ustawie jest zapis że kierownik obiektu powinien sporządzić plan ochrony ale tylko gdy na obiekcie ochrona jest obligatoryjna. Jeżeli nawet stworzymy tabele posterunków to należy to określić tak by był to system ochrony a nie pojedyncza jednostka. Jeżeli ochrona nie jest obligatoryjna to trzeba określić WSO. Dlaczego w niektórych przypadkach korzystamy z WSO a w niektórych z SUFO ? SUFO to wykwalifikowana kadra pracowników którzy ochraniają i jest to wynajęta formacja ochronna, zewnętrzny podmiot ochrony. WSO zna teren, pracowników. Zyski z tego że posiadamy WSO są takie że, jeżeli ktoś pracuje na zakładzie dziesięć, piętnaście lat jest z tym zakładem tak jakby związany i bardziej za niego odpowiedzialny. Podstawą działania SUFO na obiekcie jest umowa cywilno prawna. I ten dokument jest podstawą działania SUFO na terenie ochranianym. By uzyskać zgodę na tworzenie WSO trzeba złożyć wniosek który treścią przybliżony jest do planu ochrony. Tworząc WSO nie mamy wiedzy na temat zagrożeń potencjalnych.

III RODZAJE PLANÓW OCHRONY.
-tereny i obiekty które podlegają obowiązkowej ochronie
-tam gdzie funkcjonuje WSO.
 -plan ochrony imprezy masowej, ze względu na ochronę osobistą.

Plan ochrony musi być CELOWY. Ochrona danego obiektu musi być skuteczna. To co wykonujemy zapisane jest w VI rozdziale planu. Plan musi być także WYKONALNY, NIESPRZECZNY, OPERATYWNY (będzie umożliwiał nam wykonanie zadania w całości) RACJONALNY, ELASTYCZNY można w nim dokonywać zmian lub korekt. OPTYMALNIE SZCZEGÓŁOWY. Sposób prowadzenia działań na obiekcie nie może nas znudzić ja mam z planu wyciągnąć to co najważniejsze. Plan musi być KOMPLEKSOWY musi zawierać całość zagadnienia i wszystkie informacje. Musi  ODPOWIEDNIO DŁUGODYSTANSOWY na można go zmieniać co chwilę.

POSZCZEGÓLNE ROZDZIAŁY PLANU OCHRONY.
(pierwsza strona)
-uzgodnienie planu ochrony. 
-klauzura tajności.
-strona tytułowa zawiera czego ten plan dotyczy
-podstawa prawna na podstawie której zaliczono obiekt do obligatoryjnej ochrony.
-kto sporządził plan ochrony (człowiek który ma licencje II stopnia)
-podpis kierownika jednostki, podmiot gospodarczy
-rozdzielnik (stopka gdzie wskazana jestile jest egzemplarzy i gdzie dokumenty się znajdują)

I ROZDZIAŁ- charakter produkcji lub rodzaj określonej działalności jednostki (bank-finanse, kopalnie-wydobywczy, czołgi-zbrojenie)

II ROZDZIAŁ- Analiza zagrożeń faktycznych i potencjalnych ocena aktualnego stanu jednostki.

III ROZDZIAŁ- Ocena aktualnego stanu jednostki

IV ROZDZIAŁ- Dane dotyczące specjalistycznej uzbrojonej formacji ochrony

V ROZDZIAŁ- Dane dotyczące rodzaju zabezpieczeń technicznych.

VI ROZDZIAŁ- Zasady organizacji i wykonywania działalności jednostki.

VII ROZDZIAŁ-Załączniki będą określały czy obszar jest jedno lub wielo-obiektowy, poza terenem obiektu wyszczególnione obiekty peryferyjne - punkt czerpania wody itp.
Jeżeli przedsiębiorstwo dysponuje obiektami które podlegają obowiązkowej ochronie, dokonać krótkiej charakteryzacji obiektu.

Przykładowa działalność. Trzeba określić z jaką instytucją mamy do czynienia. Należy określić czy na terenie obiektu są materiały niebezpieczne np. paliwa, smar. Jeżeli na terenie obiektu stoi stacja benzynowa musi przejść przez podobne procedury. Są obiekty na terenie których przechowuje się materiały wybuchowe lub też tereny gdzie takie materiały są produkowane niektóre materiały przy produkcji same są wybuchowe przy czym także bardzo trujące. Musimy określić czy na terenie zakładu są rurociągi lub wodociągi, linie przesyłowe biegnące z elektrociepłowni, linie przesyłowe T.P.S.A lub inne linie przesyłowe związane z telefonią, śluzy, zapory, studnie głębinowe, punkty czerpania wody.
Warto pamiętać jakie dokumenty na terenie chronionego obiektu powinny się znaleźć i trzeba pamiętać że są one informacją poufną. Twarde dyski komputerów mogą być narażone na hakerstwo,

1 komentarz: